Na světě jsou různé druhy dentální hygieny
- luusnemcova
- 31. 3.
- Minut čtení: 3
Nejčastějšími jsou dvě hlavní: kosmetická a hloubková. Méně známá, a téměř neexistující, je hygiena, při které v ordinaci probíhá vše postupně nebo najednou – jak hloubkově, tak kosmeticky – ale zejména příjemně, v relaxačním režimu, bez bolesti a časového presu.
Dentální hygienistka je často vnímána spíše jako pomocník pro dosažení krásného úsměvu než jako odborník v oblasti zdraví, který se specializuje na prevenci a léčbu zánětů dásní a redukci kazů. O parodontologických potížích se lidé dozvídají neradi, pozdě, nebo nesprávnou formou. Jsou dezorientováni v názorech, občas podrážděni dominantním jednáním personálu a někdy se ztrácejí v množství pomůcek na čištění zubů.

Stejně jako u každé služby, i dentální hygiena se někdy stává komerční záležitostí, kde není kladen dostatečný důraz na individuální přístup k pacientovi a jeho zdravotnímu stavu.
Dentální hygiena je zdravotnický nelékařský obor, který vznikl na základě poptávky zubařů, kteří si uvědomovali význam prevence zubního kazu a parodontózy. Pokud tyto příznaky pacient má, hygienistka je tu pro to, aby trvale odstranila příčiny problémů.
Je to v dnešní zrychlené době vůbec možné? V době, kdy se na křesle dentální hygieny vystřídá denně 8 a více klientů?
Pár let zpátky v 20. století věnoval zubní lékař Dr. Weston Price roky života dokazování, jak malnutrice (podvýživa) a špatná životospráva vedou k chronickým potížím se zuby a čelistí. Dokáže tento problém řešit zubní lékař během preventivní prohlídky, která trvá cca 15–20 minut? Může to vyřešit hygienistka, když má na pacienta, který má plnou pusu zubního kamene a krvácející dásně pouze 50 minut? Když o životosprávě a prevenci zánětů a kazů nebude pacient dostatečně informován, zlepší se mu někdy kvalita zubního zdraví? Kdy přiznáme, že bez adekvátního času na kvalitní ošetření a poučení nelze čekat zázraky?

Řeší dnes hygienistka příčiny onemocnění zubů, nebo pravidelně potlačuje symptomy?
Je velmi běžné, že se pacient vrací každých 6 měsíců na 30-50 minut na křeslo dentální hygienistky, aniž by došlo k výraznému zlepšení stavu. Často není správně instruován, neovládá správnou techniku používání pomůcek nebo mezizubních kartáčků, používá je pouze před návštěvou hygienistky, aby se vyhnul „kárání“. Pomáhá mu v tomto případě tato pomůcka? Je to z dlouhodobého hlediska užitečné?
Holistická, neboli celostní dentální hygiena je tu, aby se zaměřila na kořeny problémů. Spojuje poznatky o lidském těle, ústním mikrobiomu a hojení měkkých tkání a volí správné postupy ošetření, použité materiály a podává pacientovi komplexní situaci tak, že ho nevystraší, ale nadchne. Pacient bude motivován k dlouhodobé spolupráci, protože se začne o čištění zubů zajímat a nebude se snažit čistit si zuby jen pár dní před návštěvou.
Celostní péče splňuje požadavky náročných klientů s různými potřebami:
Klidné a příjemné prostředí, které navozuje relaxaci a uvolnění během ošetření
Ošetřující je asertivní a empatický
Má dostatek času na vyšetření a pečlivé a bezbolestné ošetření díky moderním nástrojům a přístrojům
Ošetřují se především kořeny příčin, zejména při léčbě těžkých parodontálních stavů
Celostní hygienistka se od první návštěvy zaměřuje na řešení problémů a pomáhá, aby se v jedné návštěvě stihlo co nejvíce a očekávaný výsledek se nedočkal odkladu. Tím šetří čas i finance klienta
V ordinaci se nepoužívají alkohol, chlorhexidin, fluoridace a další chemické látky volně prodejné jako kosmetické produkty, zejména kvůli jejich toxicitě pro lidský organismus
Celostní hygienistka používá látky, které jsou běžně polykatelné a dostupné v každé kvalitní lékárně nebo bylinkářství
Ulehčuje a zefektivňuje domácí péči o zuby
V případě zájmu klienta klade důraz na nutriční stránku péče o zuby a prevenci skrze skutečné potraviny, minerály a životní styl
Dle tradic čínské medicíny vede klienta k tomu, aby byl dokonale soběstačný a zdravý, přičemž hygienistku bude potřebovat co nejméně
Lucia po 4. roku celostní péče:)
Takto jsem si před lety představovala svou roli jako zaměstnanec, a proto jsem vyhořela minimálně třikrát. Práce celostní dentální hygienistky je naopak udržitelná, bez vedlejších účinků na zdraví hygienistky i pacienta.
Vedlejší účinky hygienistky: bolavá záda a šije, vyhoření, podrážděnost, apatie, výpověď.
Vedlejší účinky pacienta: demotivace, bolest, naštvání, rezignace na hygienu, dlouhodobě zhoršující se stav zubů a dásní i přes opakované návštěvy.
Comentarios